Laponia zimą
Dzikie i magiczne rubieże Europy
7 osób
8 dni
5 900 zł
(+ bilet lotniczy)
Zakwaterowanie:
domki, hotel
Transport:
samochód
Zabierzemy was za 66 równoleżnik, do Arktyki. Do ośnieżonej, lodowej, magicznej i cichej krainy, w której odetchniecie czystym, mroźnym powietrzem. Gdzie miliony gwiazd na nocnym niebie zdają się być bliżej ziemi, a ziemia jest bliżej ludzi, przemawia do nas, szepcze.
Terminy:
8 – 15 lutego 2024
22 – 29 lutego 2024
7 – 14 marca 2024
- Spojrzycie na bezmiar przyrody, świerkowy gęsty i głuchy las porastający surową przestrzeń po horyzont. Zmierzycie się oko w oko z lodowym oceanem na sennej wyspie Senja, gdzie metafizyka styka się ze światem rzeczywistym, a wschód słońca nad baśniowym szczytem skalnej góry Segla urzeka, zachwyca i wzrusza.
- Ośnieżone stożkowe norweskie wzgórza, wyrastające z dzikich, ciemnych fiordów nie dadzą wam oderwać wzroku, a majacząca na nocnym niebie zorza polarna nie pozwoli wam pójść spać.
- Z norweskich, uśpionych nadmorskich osad wyruszymy na wschód, w głąb Laponii do Szwecji, gdzie pojęcie przestrzeni (a może nawet czasoprzestrzeni) nabierze nowego znaczenia. Imponujący majestat parku Abisko nie daje się ogarnąć wzrokiem i rozumem. Powolny, pierwotny rytm i uporządkowany, niezmącony cywilizacją krajobraz pustki i przestrzeni sprawia, że czas tutaj zwalnia i pozwala skoncentrować myśli na obcowaniu z naturą w najczystszej postaci.
- Rozległy, płaski obszar szwedzkiej Laponii otoczony jest tu zewsząd masywnymi górami, co da nam duże szanse na czyste, rozgwieżdżone niebo i spektakl zorzy polarnej!
- Dalej na wschód przeżyjemy jedyną w swoim rodzaju przygodę. Przejedziemy przez białe świerkowe lasy w psim zaprzęgu! Saamowie i ich przyjazna sfora huskych zabiorą nas przez skutą lodem rzekę Torne w głąb puszczy. Opowiedzą o zwyczajach psów, o ich treningach i zróżnicowanych charakterach. W przerwie ogrzejemy się przy ogniu i napijemy pysznej kawy.
- Wyprawa do Laponii nie byłaby jednak pełna bez wizyty w Finlandii. To właśnie w fińskich przedwiecznych lasach Parku Narodowego Yllastunturi podziwialiśmy najpiękniejszą zorzę polarną w naszym życiu!
- Nie obejdzie się też bez wypróbowania fińskiego sportu narodowego, czyli nart biegowych. Nieskończony wybór leśnych tras, skrzypiący pod nartami śnieg i zdrowy ruch – czego chcieć więcej?!
- Usiądziemy też wokół ognia w tradycyjnym lapońskim lavvu, a na koniec wyprawy odpoczniemy w ustronnie położonym domu wakacyjnym, na małym końcu świata nad jeziorem Kilpisjarvi, gdzie spotykają się granice wszystkich trzech państw.
- Tą fantastyczną klamrą domkniemy naszą przygodę i wrócimy malowniczą, krętą trasą przez pustkę, z powrotem do norweskich fiordów i do Tromso.
DZIEŃ 1
Przylatujemy z Polski do Tromso (lub Narviku), wypożyczamy samochody, bierzemy łyk lodowatego arktycznego powietrza i meldujemy się w pięknie położonych nad fiordem domkach na nocleg.
DZIEŃ 2
Gdy się wyśpimy, pora ruszać na spotkanie z arktyczną przygodą!
Naszym celem jest wyspa Senja. Zwiedzimy jej najurokliwsze miejsca na zachodnim wybrzeżu. Będziemy podziwiać poszarpane, ostre szczyty nagich i mrocznych gór, oraz głębokie i wąskie fiordy.
Zawitamy także do spektakularnie położonej, małej rybackiej wioski Husoy.
DZIEŃ 3
Skoro świt, wyposażeni w raki i kije, zdobędziemy ośnieżone zbocza najsłynniejszej góry całej północnej Norwegii – Segli.
Po trekkingu, przemierzymy resztę tej niesamowitej wyspy w drodze do Narvik.
DZIEŃ 4
Opuszczamy Norwegię i otoczeni krajobrazem surowej tundry, wjeżdżamy do Szwecji. Malownicza dzika (i jedyna tutaj) trasa wiedzie na wschód do Parku Narodowego Abisko, który jest naszym głównym celem tego dnia. Piękne szlaki położone pomiędzy górami, nad rozległym jeziorem Tornetrask. Na jego zamarzniętej tafli warto wypatrywać łosi. Z parku skierujemy się w stronę Kiruny, gdzie przenocujemy. Jeśli niebo będzie czyste i prognozy obiecujące, po zameldowaniu w hotelu i kolacji wyruszymy za miasto na obserwacje zorzy polarnej!
DZIEŃ 5
Rano, po śniadaniu wyruszamy do pobliskiej osady Poikkijarvi, gdzie przejedziemy się psim zaprzęgiem!
Radośnie rozszczekane husky przewiozą nas najpierw przez zamarzniętą rzekę Torne, potem skręcimy do świerkowego lasu. Nasz lokalny przewodnik, powożący zaprzęgiem opowie o psach, o ich zwyczajach, rutynie, treningach. Dowiecie się, jakie psy zostają liderami zaprzęgów i dlaczego tak bardzo kochają ciągnąć sanie. Podczas przerwy na postój będziemy mogli pogłaskać i poprzytulać psy, a nasz przewodnik w tradycyjnym lapońskim lavvu przygotuje rozgrzewającą kawę, herbatę i przekąski. Ogrzejemy się przy palenisku.
Po przerwie wrócimy na psi szlak, przez las i rzekę, do husky-bazy.
Po tak dobrze rozpoczętym dniu, zjemy lunch i udamy się w drogę, w stronę fińskiej granicy.
Opcjonalnie można zwiedzić pobliski Hotel Lodowy, w którym znajduje się cała masa imponujących rzeźb lodowych. Można też wypić drinka albo herbatę w Lodowym barze. Rzecz to co prawda mocno turystyczna, ale również niezwykle oryginalna.
Po drodze do Finlandii kilkakrotnie zatrzymamy się w urokliwych małych miasteczkach, a jeśli zastanie nas malowniczy zachód słońca, zarządzimy postój gdzieś w sosnowym, lapońskim borze.
Wieczorem zameldujemy się w cudnie położonym w głębi lasu fińskim hostelu lub w pięknym drewnianym guest housie. Wyczekiwać będziemy zorzy. Można ją podziwiać bezpośrednio z dziedzińca hostelu albo przejść się lub podjechać nad jedno z kilku pobliskich jezior.
Uwaga! Na miejscu można, a nawet wypada skorzystać z obowiązkowej dla każdego Fina sauny!
DZIEŃ 6
Z samego rana po śniadaniu podjedziemy do pobliskiego Akaslompolo, gdzie wypożyczymy narty biegowe i udamy się do ośnieżonych lasów południowej części Parku Narodowego Yllastunturi.
Przez park biegnie cała siatka tras biegowych i rowerowych. Otoczeni białymi sosnami i świerkami spróbujemy swoich sił w narodowym sporcie wszystkich Finów (no, powiedzmy, że na równi z saunami).
Na szlaku, w środku lasu, przy trasie narciarskiej leży też urocza mała kawiarnia, gdzie rozgrzejemy się kawą i ciastem.
Lunch zjemy na dalszym odcinku trasy w jednym z kilku lavvu znajdujących się w terenie.
Po narciarskich biegach pojedziemy do oddalonej o kilkanaście kilometrów, tradycyjnej lapońskiej chaty (lavvu) gdzie zjemy obiad i odpoczniemy przy wspólnym ognisku. Nocleg spędzimy właśnie tam, w samym sercu Parku Narodowego Pallas-Yllastunturi, otoczeni mroźną przyrodą. Drugą opcją noclegową jest leśna chata, również w Parku Narodowym!
W obu przypadkach noc spędzimy z dala od wszelkich zabudowań, będziemy mieli więc dogodne warunki do obserwowania i fotografowania zorzy polarnej!
Chaty wyposażone są w drewno do palenia w kominku i podstawowe przybory kuchenne.
Przyda się własny śpiwór i karimata!
DZIEŃ 7
Tego dnia zajrzymy do serca Parku Narodowego Pallas-Yllastunturi.
Wejdziemy w rakietach śnieżnych na jeden z kilku szczytów nagich gór, skąd podziwiać będziemy widoki niezmierzonej fińskiej tajgi.
Po trekkingu zjemy obiad i zaczniemy przesuwać się na północ, w kierunku granicy z Norwegią. Resztę dnia i noc spędzimy w pięknie zlokalizowanym domu wakacyjnym z sauną.
Dom malowniczo położony jest nad jeziorem Kilpisjarvi, na pograniczu norwesko-szwedzko-fińskim.
Kolejny raz mamy szansę bez oddalania się od naszego schronienia wypatrywać zorzy polarnej przez całą noc
DZIEŃ 8
Wyjeżdżamy z Kilpisjarvi do Norwegii i dalej z powrotem do Tromso, gdzie czeka nas lot powrotny do Polski.
Ostatnia szansa by w Finlandii zakupić coś na pamiątkę. Polecamy filiżanki z licznej kolekcji z Muminkami
Nie oznacza to, że tego dnia nie zobaczymy niczego ciekawego. Kręta droga do Tromso jest naprawdę powalająco piękna!
- Podczas jednej wyprawy odwiedzisz trzy niesamowite kraje i w każdym z nich przeżyjesz inne przygody. W Norwegii będziesz się wspinać o wschodzie słońca, by z góry spojrzeć na fiord. W Szwecji przejedziesz się psim zaprzęgiem, a w Finlandii pobiegasz na nartach przez gęste świerkowe, ośnieżone lasy!
- Jak zwykle wyruszamy w małej grupie 7 osób, więc zajmujemy mniej miejsca i sprawniej się poruszamy. Nie tracimy cennego czasu na przedłużające się poranne przygotowania. Dużo łatwiej się dogadujemy i szybciej integrujemy. Dobra atmosfera w grupie jest dla nas bardzo ważna.
- Nocujemy w malowniczych miejscach, w stylowych domkach, pięknie położonych hostelach, a nawet w leśnym schronisku, gdzie rozpalamy ogień w kominku i nasłuchujemy ciszy nocy! Nie musimy też nigdzie się oddalać, żeby podziwiać zorzę polarną, gdy ta pojawi się na niebie!
- Podróżujemy w czwórkach, w dwóch wygodnych, przestronnych autach. Wygoda jazdy i odpowiednie miejsce na bagaże to komfort nie do przecenienia.
- Stawiamy na balans i różnorodność. Dlatego nie musisz być w nadzwyczajnej kondycji fizycznej by podołać stawianym wymaganiom. Jeśli na przykład nie interesują cię narty biegowe, możesz w to miejsce skorzystać ze śnieżnego roweru albo po prostu przejść się po białym lesie w parku Yllastunturi!
- Na naszej wyprawie doświadczysz niesamowicie oryginalnej i niezapomnianej formy integracji wokół ogniska w tradycyjnym lapońskim lavvu!
- Nasza wyprawa do Laponii nie jest szczególnie wymagająca kondycyjnie. Powinniście być jedynie gotowi na bardzo niskie temperatury, o jakie ostatnimi laty w Polsce bardzo trudno
- Jeśli kochasz przyrodę, śnieg, bezkresne głuche lasy, surową przestrzeń…ta wyprawa może być dla Ciebie. Spakuj ciepłe ciuchy i chodź z nami!
- Laponia wychodzi także wspaniali ludzie, niezwykle przyjaźni i wyluzowani Saamowie z Północy oraz ich sympatyczne psy husky. Więc jeśli nie jechałaś/nie jechałeś nigdy w psim zaprzęgu przez ośnieżony świerkowy las, masz świetną okazję.
- Nie musisz posiadać specjalnego przygotowania fizycznego do tej wyprawy, ani specjalistycznego sprzętu, wystarczy, że lubisz przestrzeń, spacery, krótsze trekkingi i świeże powietrze
- Z ekwipunku wystarczą ciepłe, wygodne, outdoorowe ubranie, porządne buty i spora dawka energii i pozytywnego nastawienia.
- Jeżeli nie jesteś pewna/pewny czy dobrze przygotujesz siebie i swój ekwipunek na wyjazd, przyda Ci się nasz Niezbędnik, w którym przyślemy Ci dokładną listę co powinnaś/powinieneś spakować.
- Na tej wyprawie podróżujemy codziennie samochodami terenowymi w 4 osoby w każdym aucie. Łącznie do pokonania jest około 1500 kilometrów, co daje nie więcej niż 215 km na każdy dzień.
- Sporo maszerujemy. Jednak bez bagażu i raczej bez poważnych górskich podejść. Staramy się wstawać wcześnie i być aktywnymi przez cały dzień, lub jego sporą większość.
- Powinnaś/powinieneś być przygotowany na kapryśne i zmienne warunki pogodowe. Z racji swego położenia za kołem podbiegunowym w Laponii zimą dzień jest dosyć krótki, zimny i wietrzny,, więc dobre ciepłe ubranie, puchowe kurtki i porządne obuwie to podstawa.
5900zł
+ Bilet Lotniczy (800-1200zł Wizzair Gdańsk-Tromso)
W CENIE:
- Wynajem samochodów z pełnym ubezpieczeniem, paliwo i wszelkie opłaty drogowe
- Noclegi w hostelach, guest housach i wynajętym domu wakacyjnym
- Wycieczka psim zaprzęgiem wraz z poczęstunkiem
- Wypożyczenie nart biegowych i rakiet śnieżnych
- Wynajem lavvu na wieczorne ognisko
- Całodobowa opieka polskiego lidera
- Ubezpieczenie OC+NNW+KL i bagaż
- Obowiązkowa składka na Turystyczny fundusz gwarancyjny
- Pamiątkowa torba i koszulka Kakadu
CENA NIE ZAWIERA:
- Biletów lotniczych
- Wyżywienia (Zabieramy z Polski lub kupujemy na miejscu – wedle uznania. Istnieje możliwość gotowania w miejscach wynajętych na nocleg)
- Wydatków własnych
- Opcjonalnie za dopłatą 150 zł można zamówić pamiątkowy album ze zdjęciami z wyprawy z Kakadu!